Mooda ve Son Trendler

Smear Testi (CVS) Nedir?.

  • 06 Mart 2012
  • Smear Testi (CVS) Nedir?. için yorumlar kapalı
  • 3.416 kez görüntülendi.
Smear Testi (CVS) Nedir?.

Rahim ağzı kanseri ve kanser bulguları açısından son derece önemli bir testtir.  Diğer bir deyişle rahim ağzı  taraması  rahimden alınan cam üzerine ince bir sürüntü alma işlemidir. Günümüzde Kadınlarda En fazla görülen kanser tiplerinden birisi olan rahim ağzı kanserinin erken tarama biçimi smear testidir. Kadınların  her  yıl yaptırması gereken bir testtir.

Bu testin amacı nedir?
Jinekolojik muayenelerin rutin bir diğer değerlendirme şeklidir. Rahim ağzından alınan sıvı içerisinde hücresel, hormonal, mikrobiyolojik acıdan değerlendirilerek çıkan bulgular neticesinde hastaya varsa tedavi şekli önerilir.

Smear  testi  nasıl uygulanır?
Sürekli yenilenme süreci geçiren dokuların  zamanla hücreleri  dökülür. Dökülen bu hücrelerin rahimden alına  sürüntüyle laboratuar  ortamında incelenmesi ile oluşabilecek yada oluşmuş olan hayat kurtarıcı bir işlemdir. Alınan örneğin  patalojik olarak incelenmesi  ile kanser olup olmadığı anlaşılır.

Smear  testi  nasıl  yapılır?
Smer testi uygulaması ağrılı yada acılı bir işlem değildir. Çok kısa bir süre içerisinde alına sıvı cam bir parça üzerine yayılarak incelenmek üzere gönderilir. Sonuçları 1-2 gün gibi kısa bir sürede alınaktadır.

Smear  testi  vajinaya “spekulum” denilen bir alet  takıldıktan sonra ancak rahim  görülebilir. Sürüntü alınacağı zaman herhangi bir kanama olmaması gerekmektedir.  Sürüntü alınırken en dikkat edilmesi gereken nokta  smear aletinin rahim ağzını rahim boşluğuna birleştiren bölümden ve vajinadan olmak kaydıyla iki bölümdende alınmasıdır.  Plastik bir malzeme olan smear aleti ile rahim ağzına sürülerek alınan sıvı, cam yani lam  üzerine sürülür ve hemen saç spreyi ile sabitlenerek  yapılan bir işlemdir. Sürüntünün hemen yayılması gerekmektedir yoksa yapılan işlemlerde hatalar olma olasılığı yükselir.

Hasta kimliğinin patolojik açıdan önemi  var mıdır?
Kesinlikle vardır. Hastanın yaşı, şikayetleri, son adet tarihi ve oluş düzeni, yapılan doğum sayısı, kullanılan hormon ilaçları, rahim içi spiral olup olmadığı, smear testinin  sonuçlarını patalojik ve patolog açısından koyulacak tanı ve riskleri tarama açısından son derece önemlidir. Bunların doğru ve net bir şekilde bildirilmesi gerekmektedir.

Smer testi için kimler risk grubu oluşturur?
Sigara kullanımı, çok eşli kadınlar,  çok eşli eşleri olan kadınlar,
erken yaşta başlayan cinsel yaşam,  Doğum kontrol hapı  kullanımı, HPV virüsü taşıyanlar.
Şafak…