Mooda ve Son Trendler

Düzensiz Kanamalar…

  • 26 Mart 2012
  • Düzensiz Kanamalar… için yorumlar kapalı
  • 2.992 kez görüntülendi.
Düzensiz Kanamalar…

Menopoza dönemine girildiğinde düzensiz kanamalar sık sık kendini gösterir. Bu genellikle hormonal oluşan düzensizliğe bağlıdır. Bazen bazı hastalıkların habercisi olabileceği de unutulmamalıdır. Kadınlarda jinekolojik muayeneleri rutin olarak yaş ve vücut durumu açısından gerekli olan zaman aralığında, yapılması gereklidir. Bazı hastalıklar kendini düzensiz kanamalarla göstereceğide asla unutulmamalıdır. Kendinize belirleyeceğiniz uzman bir doktor ile durumuzu devamlı konrol altında tutarak, kendiniz hakkında ileri tetkikler yapılarak, kendinizi daha iyi tanıyabilirsiniz. Bu durum sizin hastalıklara yakalanma yada başlangıçta teşhis kolaylığı sağlar.
Bu durumlar neler olabilir?
21 günden kısa sürelerde görülen ara kanamalar,
Bir haftadan fazla süren kanamalar,
Altı ay gibi bir süre sonunda yeniden oluşan ara kanamaları,
Ve hiperpalazi durumudur.

Peki nedir bu hiperpalazi durumu?
Hiperplazi rahim içi duvarlarının kalınlaşmasıdır. Bu kalınlaşma zaman zaman kanamalara neden olur.

Kanamanın önlenmesi ve teşhis için ne yapılabilir?
Tam anlamıyla Teşhis yapılabilmesi için küretaj yapılması, rahim içinin tamamen  temizlenmesi alınacak ufak parçaların patolojik olarak incelenmesi ile anlaşılabilir. Steril hastane ortamında uzman doktorunuzun uygun gördüğü şartlarda yapılan doğru uygulama size yarar sağlayacaktır.

Altında yatan sebepler neler olabilir?
Bu  kanamalar açığa çıkmamış rahim kanseri belirtileri olabilir ve ancak bu şekilde teşhis edilebilir.

Tedavi yöntemleri nelerdir?
Öncelikle kanama tam anlamıyla durdurulmalı, hormonların tam düzenli çalışmasını sağlayıcı ilaç kullanımına başlanmalı ve düzenli hekim kontrolü gereklidir.
Şafak…