Mooda ve Son Trendler

Doğum / Normal Doğum Evreleri

  • 29 Eylül 2011
  • Doğum / Normal Doğum Evreleri için yorumlar kapalı
  • 3.655 kez görüntülendi.
Doğum / Normal Doğum Evreleri

Normal Doğum Evreleri

Doğum, ana rahminin istemsiz kasılmaları ile başlayan bebeğin artık dışarıya çıkması gerektiğinin sinyalleridir… Yani doğumun başlamasına yol açan faktörlerden biridir ve sancınız art arda gelmeye başladığında siz doğuma da hazırsınızdır…

Doğum Aşamaları

Doğum en başta hafif, hafif kasılmalarla başlar ve bebeğin rahim ağzına doğru ilerlemesini sağlar. Bebeğin bulunduğu su kesesi (Amniyon kesesi) kendiliğinden patlayabilir veya doktorunuz tarafından doğumu hızlandırmak için de açılabilir. Doğumun başladığının başka bir sinyali ise rahim ağzındaki tıkacın vajinadan atılmasıdır.

Doğum olayını iç içe geçmiş 3 aşamada inceleyebiliriz..

Birinci Evre:

Düzenli rahim kasılmaları başlar. İlk başta 10 – 15 dk bir git gide sık sık tekrarlanır ve ağrının şiddeti artar. Kasılmalar 2 – 3 dk olmaya ve ortalama 45 – 60 saniye sürmeye başladığında rahim ağzı açılmaya bebek de doğum kanalına doğru ilerlemeye başlamış demektir. Anne için en fazla ağrı ve zor denilecek dönem bu dönemdir normal doğumu tercih ediyorsanız tabi..

İkinci Evre:

Bebeğin rahimden dışarıya çıkışı yani gerçek doğumun başladığı evredir. Bunun için rahim ağzının tam olarak (yaklaşık 10 cm) açılması gerekli olduğundan sıklıkla ağrı yaşayacaksınızdır…

Bu evrede ıkınma tekniği:

Ağrının güçlü olduğu sırada anne derin nefes alır, havayı dışarı vermeden kuvvetle ıkınır ve dışarı doğru bebeği iter. Ikınma ağrı boyunca devam eder, ağrı geçince gevşemeli bir sonraki ağrıya kadar rahatlamalı ve enerji toplamalıdır. Bebeğin başı çıkarken ıkınmaması gereklidir, bu arada doktorunuz bebeğin başını kontrollü şekilde çıkmasını, gereksiz yırtıkların oluşmamasını da önlemiş olur. Doktorunuz bebeğin başından tutup hafifçe çekerek bir omzunu, sonra diğer omzunu çıkarır ve vücudunun tamamen dışarıya çıkmasını sağlar..

Not : Eğer bebeğiniz tersse yani makattan geliyorsa vu tür doğumlarda mutlaka sezeryan yapılmalıdır.

Bebek, doğduğunda göbek kordonu ile anneye bağlı durumdadır ve doğumdan sonra bu kordon hem anne, hem bebek kısmından bağlanarak ortadan kesilir. Bebek artık bir bireydir ve dünyadaki yeri onu beklemektedir..

Ne mutlu artık bebeğiniz doğdu ve siz bir ANNE siniz..

Üçüncü Evre:

Bebeğin çıkışından sonra başlar ve 10 ila 30 dk kadar sürer. Bebeğin ana rahminde besleyen plasenta ve bebeğin içinde bulunduğu zarların çıkması ile sona erer.
Bu evrenin tamamlanmasından sonra rahim ağzında yırtık veya kanama olup olmadığı kontrol edilir. Son olarak doktorunuz, epizyotomi( kesik) gerçekleştirdiyse bunu diker anne rahat bir nefes alabilir dinlenme zamanıdır…

zp8497586rq