Mooda ve Son Trendler

Doğum Kontrol Yöntemi, Doğum Kontrol Hapları…

  • 03 Mayıs 2012
  • Doğum Kontrol Yöntemi, Doğum Kontrol Hapları… için yorumlar kapalı
  • 2.937 kez görüntülendi.
Doğum Kontrol Yöntemi, Doğum Kontrol Hapları…

Doğum kontrol yöntemi istenmeyen gebeliklere karşı kişilerin alacağı korunma yöntemidir. Östrojen ve progesteron hormonlarının laboratuvar ortamında üretilmiş benzeridir. Genellikle eşler arasındaki durum bunu belirler. Kadın yada erkek için çeşitli korunma yöntemleri mevcuttur. Genede en fazla tercih edilen korunma yöntemi Hap kullanımıdır. Kadınların daha sıklıkla tercihi haplar, doğru kullanıldığı süre içerisinde hiç bir risk oluşturmaz. Zamanında ve eksiksiz kullanılan yöntem size sorunsuz geçireceğiniz bir cinsel yaşam sunmaktadır. Ayrıca doğum kontrol haplarının en büyük faydası düzenli adet döngüsü sağlamasıdır.
Geleneksel doğum kontrol hapları 28 günlük göngüyü takip etmektedir. İlk 21 günlük döngü, doğurganlık hormonları içeren tabletler, diğer 7 tablet ise plasebo alırsınız. Bu süre içerisinde normal döneminizi yaşarsınız. Birde 21 günlük kullanılan haplar vardır ki bunlar tabletlerin bitiminden itibaren 2 ila 4 gün içerisinde kanama olması ile tamamlanır. kadınların büyük bir kısmı dozu azaltılmış, yan etkileri daha az olan östrojen içerikli ilaçları kullanmaktadır.

Dozları bakımından ilaçlar,
Düşük dozlu ilaçların en önemli avantajı östrojenden kaynaklanan bazen de ciddi sonuçlara varan damar tıkanıklığı sorunlarını bu ilaçlarda çok daha düşük olmasıdır. ayrıca bulantı, baş ağrısı, kilo alma, ruh hali değişiklikleri gibi yan etkileride daha az yada hiç görülmemektedir.

Kullanım şekli nasıl olmalıdır?
21 günlük kullanılan ilaçlerın ilk başlangıcı, adet kanamasının başladığı ilk günde alınması ile olur. Daha sonraki günlerde tablatler tamamlanıncaya kadar devam ederki, bunun sonunda kanama meydana gelir. Devamında kullanılacak olan tablet 7 günlük tabletsiz aradan sonra 8. günde başlanır ve devamında bu şekilde kullanılır.
Yinede uzun kullanımlarla değil arada kısa süreli dinlenme evreleriyle tekrarlayan kullanımlar seçilmelidir. genelde 6-8 aylık kullanımlardan sonra 1-2 ay gibi ek diğer korunma yöntemleriyle vücut dinlendirilmelidir.
Doğum kontrol hapı bırakınca hamile kalmak,
Düzenli kullanımdan sonra kesilen hap kullanımı kişinin hormonal yapısına ve yumurtlama özelliğine göre değişiklik gösterdiği muhakkak. Yinede 6 ay gibi bir süre geçmesine rağmen hala hamile kalamamışsanız öncelikle doktor kontrolü şarttır. Yinede hap kullanımlarında hamile kalma süresi, 9 ay gibi bir süreye uzayabilmektedir.

Doğum kontrol hapları nasıl etki eder?
beyinde bulunan hipofiz ve hipotalamus bölgesinden salgılanan ve yumurtalıkları uyaran hormon salgısını engelleyerek çalışır. yumurtalıklara etki etmesi sonucu folikül gelişimini ve yumurtlama olgusunun ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

İlaç Kullanımın Unutulması Durumunda,
Eğer 2 hafta gibi bir süredir ilacı kullanıyorsanız ve İlacın günlük dozunu almayı unuttuğunuzda, ertesi günü iki adet birden alınmalıdır. Bu durumda koruyuculuk oranı değişmez.
Şafak…