Mooda ve Son Trendler

Botox….

  • 22 Mart 2012
  • Botox…. için yorumlar kapalı
  • 3.706 kez görüntülendi.
Botox….

Botox yani botilinum toksini Clostridium botilinum bakterisinin üretmiş olduğu toksindir.Botox sinirlerden kaslara giden etkiyi durdurmasıdır. Uygulandığı bölgedeki kasların hareketlerini kısıtlayarak, oluşacak kırışıklıkları önlemektedir. Yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Uzman ellerde yapılmadığı taktirde yapılan işlem doğru bile olsa yüzde ifade kaybına neden olmaktadır. Genellikle kaş kaldırmada, kaz ayağı kırışıklıklarını açmada, dudak çizgilerinde, alın da oluşan çizgilerin giderilmesi amaçıyla uygulanmaktadır. Botox ilk olarak 1990 yılı başları itibariyle uygulanmaya başlamış ve dünyada bu önemli etki hızla yayılarak kullanılmaya başlanmıştır. Yüzdeki belirlenen kırışık noktalarına çok ince uçlu iğnelerle girilerek enjeksiyon yapılarak uygulanır. İşlem süresi çok kısadır.
5 dakika gibi bir sürede hiç acı yada ağrı hissetmeden yapılmaktadır. Uygulama yapıldıktan 2-3 gün sonra neticesi görülmeye başlar.
Botox etkisi 4-6 ay arası etkisini sürdürmektedir. Uygulama ilk bir kaç uygulamadan sonra, kalıcılık süresi uzamaktadır. Herhangi bir şişme yada morarma oluşturmaz ve günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Botox yüzün hem alt hem de üst bölgesine uygulanabilmektedir.
yüzün üst bölgesinden alınan netice üst bölgede daha net ama alt bölgelerde zayıf etki gösterdiği için alt bölgelere pek tercih edilmemektedir.

Ayrıca, botox terleme tedavisi içinde kullanılmaktadır. Aşırı terleme sorunu olan kişiler de pozitif sonuçlar alınmaktadır.
Botox kısa sürede uygulanan, etkisi kısa süren, ama ameliyatsız olması nedeniyle en sık tercih edilen yüz gerdirme işlemidir. Yapılan botox ile ilgili bu güne kadar herhangi bir komplikasyon yaşanmamıştır. Botox uygulamasında yaptıracağınız bölge iyi seçilmeli,
ve konunun ehli bir elde yapılmayan uygulama kısa sürede ektisini kaybedeceği için uygulama yapacak olan yer ve doktor çok önemlidir.
Uygulama yerleri kesinlikle hastaneler olmalıdır. Ufak yerlerde bir takım indirim adı atında güvenilir olmayan yerlere itibar etmeyin.