Mooda ve Son Trendler

Bel Soğukluğu Gonore

  • 17 Nisan 2012
  • Bel Soğukluğu Gonore için yorumlar kapalı
  • 3.257 kez görüntülendi.
Bel Soğukluğu Gonore

Erkeklerin penis ucunda meni akıntısı ve idrar yaparken yanma şeklinde kendini gösterir. Erkeklerde ki belirtiler daha kolay tespitini sağlar. Kadınlarda durum biraz daha saklı seyreder. Hastalık erkek hastalığı gibi anlaşılsa da, cinsel yolla bulaşan ve kadında genital bölgede ciddi tahribatlar oluşturmaktadır.
Bel soğukluğu Gonore denilen bakterinin yol açtığı cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Erkekten kadına geçen bir enfeksiyondur.  kadın ve erkeklerde belirti vermeyebilir ve bu yüzden de bazen hastalık ilerlemiş olabilir.
Bel soğukluğuna sebep olan bakteri erkek hastalarda sperm kanallarını tıkar, kadında da Fallop kanalların tıkanmasına yol açar. Üreme veya gebe kalmamaya engel olabildiği gibi  tüpler de yarattığı tahribattan dolayı, oluşan gebeliğin dış gebelik olmasını kuvvetlendirir.
Kadınlarda enfeksiyon  hiç bir belirti vermeyebilir, yalnızca akıntıyla  akıntı ve kasık ağrısıyla oluşan enfeksiyona, daha ileri safhalarda ise, akıntı, şiddetli kasık ağrısı ve ateş yapmaktadır. Hastalık çok ihmal edilmiş se bazen de karın içerisine, eklemlere kadar yayılabilir.

teşhis nasıl konur?
Jinekolojik olarak yapılan muayenelerde rahim ağzından alınan akıntının mikroskopik incelenmesi yada kültür sonucunda, bel soğukluğuna neden olan gonore ve klamidya adı verilen bakterilerin varlığının tespit edilmesi hastalığın varlığını doğrular. Kadında oluşan bu pelvik enfeksiyonlar bu iki bakterinin  bir arada olmasıyla oluşur.

Tedavi Yöntemleri nelerdir?
Yapılan incelemeden sonra kesinleşen tanı uygun antibiyotik tedavisi ile ağızdan yada iğne şeklinde tedavi edilir. Nadirende olsa  hastalık seyrine bakılarak hastanın yatarak tedavisi istenebilir. Tedavi tek taraflı değil, eş tedavili olması gerekmektedir.

Korunma Yöntemleri nelerdir?
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da kullanılan yöntemlerin tamamı bu hastalık içinde geçerlidir. Çok eşli olmamakta, mümkünse prezervatif kullannılması önem taşımaktadır.
Şafak…