Mooda ve Son Trendler

Antioksidan ile Yaşlanmayı Durdurun

  • 11 Nisan 2014
  • Antioksidan ile Yaşlanmayı Durdurun için yorumlar kapalı
  • 21.056 kez görüntülendi.
Antioksidan ile Yaşlanmayı Durdurun

SORU

Geleceğin anti-oksidanları nasıl olacak? Cilt üzerinde ne gibi etkiler sağlayacak?

CEVAP

Anti-oksidanlar, en basit tanımı ile oksitlenmeyi yani cilt paslanması ve buna sebep olan serbest radikalleri etkisiz hale getiren maddelerdir. Cilt paslanmasını ile vücudumuzda oluşan serbest radikaller, farklı moleküllerle reaksiyona girerek hücrelerimize zarar verirler. Anti- oksidanlar, serbest radikallerle reaksiyona girerek, hücrelerin kansere varabilecek oluşumlar yaratmalarını önleyen savaşçılardır, aynı zamanda hücrelerin yaşlanmasını önlerler. Cilt yaşlanmasına karşı savaşta çok önemli bir role sahiptirler.

SORU

Cilt için en etkili anti-oksidanlar nelerdir? Seçerken nelere dikkat etmemiz gerekir?

CEVAP

antitoksidanC vitamini, E vitamini ve bitkisel anti-oksidanlar diyebiliriz. Sadece mide tarafından değil cilt tarafından özümsenebilen saf vitamin formlarında olmaları ve yüksek konsantrasyonlu olmaları önemlidir. Bir diğer yandan da nasıl formüle edildikleri çok önemlidir. Hava veya diğer bir içerik maddesi ile temasta çok kolay bozulabildikleri için saf formlarını, kararlılıklarını ve etkinliklerini koruyabilecekleri bir formülasyonda olmaları gerekir. Etkinliklerinin testlerle kanıtlanmış olması veya klinik yayınlarda yer almış olması da önemlidir.

SORU

Güneş korumayı kışın da kullanmaya devam etmeli miyim?

CEVAP

Güneş ışınlarından UVA adını verdiğimiz cildin alt katmanlarına inerek erken yaşlanmaya sebep olan ışınlar 4 mevsim cildimize zarar vermeye devam eder. Ayrıca UVA ışınları camdan ve bulutlardan da geçebilme özelliğine sahip olduğundan gün boyu korunmak yaşlanma ile savaşta önemli yer tutar. Güneş ışınları ile birlikte farklı dış etkenlerin de sebep olduğu serbest radikallere karşı anti-oksidan kullanımı da yaz kış ihmal edilmemelidir.

SORU

Yaşlanma belirtilerini önlemek için sadece anti-oksidanlar yeterli midir?

CEVAP

Cildimiz, sadece zamana bağlı olarak yaşlanmaz, yaşam koşullarımız ve çevresel faktörler de yaşlanma süreçlerini kötüleştirebilir ve hızlandırabilir. Erken yaşlanmaya sebep olan serbest radikallerin saldırılarına karşı cildi hücre

bazında onarmak için anti-oksidan kullanımı çok önemlidir. Ancak anti-oksidanlar yaşlanmaya karşı savaşta en büyük yardımcı m ız olsa dahi cildin temizliğini, güneşten korunmasını ve nemlenmesini de ihmal etmemek gerekir. Bunların yanı sıra düzenli uyku, stresten uzak kalmak, alınan besinlere dikkat etmek de genç kalmanın sırlarındandır.