Mooda ve Son Trendler

Savaşçı Brokoli

  • 23 Ekim 2011
  • Savaşçı Brokoli için yorumlar kapalı
  • 2.358 kez görüntülendi.
Savaşçı Brokoli

Zengin içeriği bakımından tercih edilen brokoli sebze olarak ülkemizde yeni yeni kıymet görmektedir.
Çorbası, yemeği, çeşit olarak sofralarımızda tercih görmektedir.
Bu kadar ünlü olması zengin içeriğinden kaynaklanıyor. Geçmişi Roma İmparatorluğu dönemine kadar inen tarihçesi,
ne denli kıymetli olduğunun ip ucunu veriyor bize.
Özellikle Amerika ve Avrupada kanser konusunda vücuda verdiği destek keşfedilmiştir. Düşük kalorili bir sebze olması itibariyle dengeli beslenmenin
baş tacıdır. Kalp sağlığı konusunda da faydaları olduğu bilinen brokoli, her geçn gün hakkında iyi bir şeyler duyulmasın.


Brokoli sebzesi savaşı içeri bakımından baştan kazanmış bir sebzedir.

İçeriğinde B1 ve C vitamini yüksek miktarda kalsiyum, kükürt, potasyum ve selenyum maddeleri barındırmaktadır. Mineral ve demir eksikliğine iyi gelmektedir.
Havuç ve elma suyu ile faydasının daha katlandığını saptanmıştır. Beta keroten deposu olan brokoli savaşcı ruhunu zannederim beta kerotenden almış…
sindirim sistemi rahatsızlıklarına büyük faydası vardır. Lifli yapısı sayesinde bağırsak hastalığı risklerini ortadan kaldırır.
Uzmanlar, çiğ yada pişirilerek yenebilen brokoli, haşlandığında ise vitamini suya geçeceğinden suyunun kullanılması gerektiğini vurguluyorlar.
Arıca uzmanlar iyotlu gıdalarla tepkimeye uğradığını bu yüzden iyot emilimini azalttığını belirterek kullanım miktarına dikkat edilmesi gerektiğini de önemle belirtiyorlar. Hamilelerde kullanımı spinabifida hastalığını önlüyor. Kadınlarda göğüs kanseri riskini azaltan indole maddesini içeriyor. Östrojen bozukluğun da tedavi edici olduğu için kadınların kansere yakalanma riskini en aza indirgemektedir.

Şafak…