Mooda ve Son Trendler

Miyomlar…

  • 25 Nisan 2012
  • Miyomlar… için yorumlar kapalı
  • 5.868 kez görüntülendi.
Miyomlar…

Menopoza dönemine yaklaşan kadınlarda zamanla düzensiz kanama görülür. Bu Kanamalar genelde hormon düzensizliğinin sebebidir.  Ancak bazen önemli rahatsızlıkların altında yatan sebepte olabilmektedir. Bilinmelidir ki menepoz dönemi kadınlar üzerinde yeni bir dönem oluşturmaktadır. Nasıl hamilelik sürecinde vücut bazı değişimlere uğrar, menepoz da buna benzer farklı ama kalıcı değişimler bırakır. Bizler sağlığımızı her daim düzünerek kontrollerimizi asla ertelememeliyiz. Doğacak risklerden uzak durmak ancan düzenli kontroller ve bilinçli yaşamla olmaktadır. Miyomlar her kadınaın hayatında olabilme yüzdesi yüksek bir rahatsızlıktır.

Peki neden düzensiz kanama yaşanır?
Düzensiz kanamaların altında yatan sebep genellikle myomlardır.  Miyomlar rahimin kas doku tümörlerine denir.  35 yaşın ve üzerinde bu risk  vardır ve belirgin miyoma rastlanır. Oluşumundaki en önemli neden östrojen hormonunun etkisidir. Kadınlar menopoz döneminde hormon etkisini arttıran nedenler yoksa miyomlar küçülür. Östrojeni azaltan GnRH denilen ilaçlar da miyomların  küçülmesine neden olur.

Vücutta Ne gibi rahatsızlıklar doğurur?
Miyomların %99’luk kısmı çoğunlukla iyi  huyludur. Ancak  büyüklükleri farklı ve vücutta verdiği rahatsızlıklarda değişkenlik gösterebilmektedir.  Yerleştikleri yere göre etkileri farklı olur.  Bazen saplı tabir edilir ve uterusa bağlanır.  rahimin iç kısmı bölgesinde oluşan miyomlar  ise düzensiz ve oldukça fazla  kanamaya sebep olur.  Bu durum kasıklarda  ağrı ve kasıklarda baskı yaratabilir. Bu da kişi için son derece huzursuzluk yaratan bir durumdur. Eğer var olan miyomlar  olduğundan fazla büyükse daha sık tuvalet ihtiyacı ve pekliğe neden olabilmektedir.

Tedavi için ne yapmak gerekir?
Tedavi, hiç vakit kaybetmeden başlanması gereken bir rahatsızlıktır. En fazla uygulanan tedavi şekli ise  histerektomidir. Fakat bazı durumlarda da ameliyat olmak kaçınılmazdır. Bunun en başlıca sebepleri;  iyileşmeyen ve düzensiz oluşan kanamalar, geçmeyen kasık ve bel ağrısı, gittikçe büyüyen miyomlar,  gibi sebepler beraberinde ameliyatı getirir.
Hekime  danışılmalı, gerekli ön muayeneden sonra en kapsamlı tedavi uygulanmalıdır. Basitmiş gibi görünen ama ciddi bir rahatsızlıktır.
Sağlıklı günler.
Şafak…