Mooda ve Son Trendler

Yufka Açma Erişte Kesme Zamanı

  • 04 Kasım 2011
  • Yufka Açma Erişte Kesme Zamanı için yorumlar kapalı
  • 2.822 kez görüntülendi.
Yufka Açma Erişte Kesme Zamanı

Sonbahar artık kendini yavaş yavaş kışa bırakmaya başladığı şu günlerde ağaçlar yeşilde sarıya kırmızıya döndü hüzünlerde baş gösterdi ama bunun yanı sırada kışa hazırlamanın tam zamanı, salçalar, konserveler, turşular, zeytinler, marmelatlar, reçeller, erişteler, sucuklar (ilk aklıma gelenler bunlar siz tabi ki ihtiyacınız olanı benden daha iyi biliyorsunuzdur)yapılmak üzere kollar sıvanır ilk olarak semt pazarları ziyaret edilir tabi ki sebzeleri en taze halleri ile oralarda bulursunuz.. Hele ki de yolunuz bir Anadolu pazarında ise büyük şehir pazarları nerede yerlerini bile tutamaz.. Anadolu pazarları nede güzeldir değil mi bahçesinden toplayıp da günlük satmaya gelmiş kadınlarla doludur ve en iyi tercih ise onlardan alınanlardır..
Eğer sizde kışlık hazırlayacaksanız kaliteli ürünleri tercih edin, taze çürüksüz ve olgunlaşmış olanları seçin ki lezzeti ve besin değeri kaybolmamış bir turşu kurun veya reçel yada marmelat yapmış olun..
Anadolu demişken değinmeden geçemeyeceğim, her ne kadar şehir hayatı artık iliklerime işlemiş olsa da, ne güzeldir orada komşuluk birlik beraberlik hey gidi günler hey diyesim geliyor.. Her gün toplanır bir komşunuz için bir araya gelir imece usulu onun kışlık eriştesi, yufkası, turşusu, reçel yada salçası yapılır ve ağır bir işi olan bu kışlık hazırlama olayı bir arada güle oynaya sohbet ederek yapılır ve bu işkence gibi görünün hazırlık mutluluğa dönüşür..

Şimdi gelelim yazının başlığından da anlaşılacağı üzre size bir erişte tarifi vereyim birazda benim katkım olsun…
Haydi sıvayın kolları erişte kesiyoruz:):)

Kolay Gelsin~~

Erişte Tarifi

Kullanılacak Malzemeler

1 kg un
2 Bardak dolusu et suyu veya su
5 Yumurta
2 Tatlı kaşığı tuz

Yapılışı

Unu eledikten sonra ortasını açıp yumurtaları kırarız. Su ve tuzunu ilave ettikten sonra katı kıvamda bir hamur yoğururuz. Bu hamuru altı eşit parçaya böldükten sonra, ıslak bir bez altında 30-40 dakika kadar dinlendiriyoruz. Kalın bir şekilde oklava ile açıp, temiz bir örtü üzerine yayıp, hafifçe kurumasını bekliyoruz. Sonra oklavaya sarıp, boydan boya bıçakla kestikten sonra elde edilen uzun hamuru 3 mm inceliğinde kesiyoruz ve yeniden örtülere serip kurutuyor ve afiyetle tüketiyoruz…

Nihals~~