Mooda ve Son Trendler

Okul Öncesi Eğitim…

  • 26 Ağustos 2011
  • Okul Öncesi Eğitim… için yorumlar kapalı
  • 2.810 kez görüntülendi.
Okul Öncesi Eğitim…

Okul öncesi çocuğunun ihtiyaçlarını nasıl değerlendirerek ele alabiliriz? Değişen yaşam koşullarına paralel olarak başka konular da eklemek mümkün elbette. Esas olan, çocuğu anlamak, ona kendini geliştirme fırsatı kazandıracak fiziksel, sosyal ve duygusal ortamı hazırlamaktır.
Dünyaya gelen çocuk için aile büyükleri ile paylaştığı günler en anlamlı günleridir.
Zorluklarla karşılaştığında sorunlarını kendi çözebilen, fakat ihtiyacı olduğunda onun yanında olduğumuz hissini yaşatan anne- babalar olabilmeliyiz. İyi birer anne baba olmanında bazı bilinmeyen yönleri de sorumlu yetişkinler olarak öğrenmekten, anlamaktan ve dinlemekten geçer.

-İyi Bakım Beslenme Sevgi ve Saygı
Dünyanın neresinde olursanız olun çocuk yine de çocuktur. ihtiyaçları düzenli bakım, sağlıklı beslenme, ve sevgidir. Aile ortamı; Her çocuk için, sıcak, dengeli ve ilişkilerini geliştirebileceği sevgi dolu bir ortam anlamına gelmektedir. Bu sevgi çocuklara güzel, ve zeki oldukları için değil, birey oldukları için verilir.
-Güven Duygusu
ilk yıllarından itibaren dış dünyayı özellikle annesi vasıtasıyla algılayan çocuk izlenimleri, onun dünyaya bakışının nasıl olmasını belirler. Olumlu olan ilk izlenimler kendisi ve çevresindekilerle barışık bir birey olma yolundaki ilk adımdır. Çocuk için; tutarlı davranışlar sergilenen bir ortamda, güven duygusu da gelişir.
-Hareket Desteği
Diğer bir en temel ihtiyaçları ise hareket etme ihtiyacıdır. Çocuğun gelişmesinde bedenini ve çevresini tanıyabilmesi, kasların çalışması çocuğun güçlenmesi için gereklidir. Hareketin; zihinsel gelişim, çocuğun hayal gücünü geliştirmesi anlamına gelmektedir ki; tek işlev, faaliyette bulunmasıdır. Bu durumda oyun, çocuğun gelişimi için gerekli her şey içinde barındırır. Fiziksel Gelişim; akıl gelişimini, duygu gelişimi, hayal kurma ve sosyal beceriler…
-Yetişkin Desteği
Tecrübeleri, aktif yaşam bilgileri kazanırken aynı zamanda yetişkin bir bireye de ihtiyaç duyar. Çocuğun bireysel gelişim özelliklerini ancak, duygu ve davranış değişimlerine hoşgörü ile bakabilecek ve ondan desteğini esirgemeyecek bir yetişkin birey ile mümkündür.
Yaratıcılığı Destekleye Geliştirici Ortamlar
Okul Öncesi, yaratıcılığı ve estetik duygusunu geliştirebilmek; düzenli bir ortam, sanat faliyetlere katılarak ve onları gözlemlemesine yardımcı olunarak mümkün olabilir.. Çocuğun kendisini ifade edebilmesi için çevresindeki olayları değişik şekillerde kullanabilmesine, sözcüklerden yararlanmasına ve hayal kurabilmesine ihtiyacı vardır.
-Tanıma, Kanıtlama ve Özgürlük
Gelişme döneminde yetişkinleri tarafından sorunsuz olarak anlayışla verilen özgürlük, çocuk için kısıtlanarak kazanılan özgürlükten daha değerlidir.
Bu nedenle Okul Öncesi çocuklarının özgür olmaya ihtiyaçları vardır. Benliğini tanıması ve yaşamda sınırların olduğunu öğrenmesi bakımından son derece değerlidir. Bu süre içerisinde ahlaki kavramları belirler.
-Başka Çocuklarla Bir Arada Olma ve Oyun
Kendi akranlarıyla olabilmesi Okul Öncesi çocuğun temel ihtiyaçlarından bir diğeridir. Bunun düzenleyicisi ise yine oyundur. Bir çocuğun yaşamı ve hayatı anlama yoluancak kendi gibi diğer çocuklarda oynadığı oyunlarda saklıdır. Bazen gereksiz gibi gördüğümüz oyun çoçuğun problemleri hakkında ipuçları verir.
ebeveynlerle ilgili duyguları en çokta çocuğun, arkadaşları ile oynadıkları oyunlarla çözülebilmektedir. Örneğin parmak emme, gece alt ıslatmaları, yemek yeme problemleri, başka çocuklar geldiğinde anne veya babasını kaybetme korkusu, önemli ölçüde azalır. Çocuğun bu problemlerle başa çıkması sosyal bir varlık olarak yaşama hazırlanmasına destek çıkar.


Dünyanın Neresinde Olursanız Olun Çocuk Yine de Çocuktur…


Gelişmekte olan Çocuğun En Temel İhtiyacı Sevgidir…


Oyun Hayatındaki Dengeleri Sağlam Kurmasını Sağlar…


Okul Öncesi Eğitici Faliyetler Kas, Mimik, Duyu Gelişimine Yardımcı Olur…