Mooda ve Son Trendler

Ayak Bakımı

  • 15 Ağustos 2011
  • Ayak Bakımı için yorumlar kapalı
  • 8.347 kez görüntülendi.
Ayak Bakımı

Yaz aylarının yüzünü göstermesiyle birlikte, kış boyunca kapalı ayakkabılar, çizmeler ve botlar içinde hapsolan ayaklarımız biraz nefes almaya başladı.

Birbirinden güzel sandelet ve terliklerle sokağa çıkmaya başladık. Başladık başlamasına da kış boyunca kapalı kalan ayaklarımızın bakımlı, güzel ve sağlıklı görünmesi için gerekenleri yaptık mı bakalım?

Ayaklarımız bütün gün vücudumuzun yükünü taşıyan organlarımız… Onlara gereken özeni göstermezsek hem sağlığımız  bozulabilir hem de estetik olarak çok çirkin görüntülerle karşı karşıya kalabiliriz. Bunların önüne geçmek için düzenli olarak ayaklarımızla ilgilenmeli, onlara özen göstermeliyiz.

Ayaklarımızda genellikle topuk çevresindeki deri kalınlaşır. Düzenli pedikür yaptırarak bu sorunun önüne geçebiliriz.

bakımlı ayaklar

Ayaklarımızı pediküre hazırlamanın en güzel yolu ayak banyosu yapmaktır. Vazelini ayaklarımıza sürdükten sonra ılık su içinde 10 dakika kadar bekleterek ayaklarımızı pediküre hazırlamış oluruz.

– Ilık su içinde yumuşayan ayaklarımızı, sertleşmis derileri uygun ayak törpüsü ta da topuk taşı ile güzelce temizleyerek ölü ve sert derilerinden arındırmalıyız.

– Parmaklarımızın etrafında oluşan sert ve düzensiz etleri pedikür malzemeleriyle dikkatlice temizlemeli, pedikürü böylece bitirmeliyiz.

– El ve ayak peelingi olarak kozmetikçilerden uygun fiyatla edineceğimiz ürünlerle ayaklarımıza haftada 1 gün peeling uygulaması yaparak ayaklarımızı hem dinlendirmiş hemde pediküre kadar olan zamanda deri sertleşmesinin önüne geçmiş oluruz.

– Ayaklarda oluşan rahatsızlıkların başlıca nedeni olan uygunsuz ve ayağı rahatsız eden ayakkabılardan da uzak durmamızda yarar var.

– Ayaklarımızı ve parmak aralarımızı mutlaka temiz ve kuru tutmak da mantar oluşumunun önüne geçmemiz açısından azami önem taşır. Unutmayın ayak ve tırnak mantarı olarak bilinen hastalık tedavisi uzun zaman gerektiren bir hastalıktır.

– Tırnaklarımıza sürdüğümüz ojeyi iki günde bir silip birkaç saat tırnaklarımızın hava almasına olanak vermeliyiz.

– Ayak derisinde kuruma ve çatlamalar oluşuyorsa, gece yatmadan önce uygun bir nemlendiriciyi ayaklarınıza sürüp tam pamuklu bir çorap giyerek yattığınızda bu sorunun ortadan kalktığını göreceksiniz.

bakımlı ayaklar

Ayaklarımız sağlığımızın ve güzelliğimizin göstergesidir.

Düzenli olarak yapacağımız ayak bakımı ile en güzel ve şık ayakkabımızı gönül rahatlığıyla ayağımızda taşımaya başlayabiliriz..

zp8497586rq
zp8497586rq