Mooda ve Son Trendler

Market Alışverişi Yaparken

  • 15 Ağustos 2011
  • Market Alışverişi Yaparken için yorumlar kapalı
  • 2.791 kez görüntülendi.
Market Alışverişi Yaparken

Süpermarketler bugün her türlü ihtiyacımızı karşılayacak geniş ürün çeşitleri, gezerek görerek ve beğenerek alışveriş yapma olanağı sağlamaları açısından hayatımızı kolaylaştıran büyük ticarethaneler olarak hayatımıza girdiler.

Gıdadan temizlik malzemelerine, mutfak eşyalarına, beyaz eşya, ayakkabı, giyim, ev dekorasyonu hatta hırdavat dediğimiz alet edavat malzemelerine kadar aradığımız herşeyi bulabildiğimiz süpermarketlerde alışveriş yapmak elbette kısa sürede hepimizi cezbetti ve alışverişi eğlenceli hale getirdi.

Alışveriş yaparken dikkat etmemiz gereken bazı hususları gözardı etmeden alışveriş yapmak, hem tüketici olarak bizi hem de bütçemizi korumaya yönelik bazı önlemleri hatırlamakta yarar var sanırım.

– Alışverişe mutlaka bir ihtiyaç listesi hazırlayarak çıkın. Mümkün olduğunca da listenin dışına çıkmamaya çalışın. Hadi bir sınırlama getirelim, liste dışı en fazla iki ürün alma hakkı verelim kendimize…

– Uzmanlar market alışverişine çıkmadan önce mutlaka yemek yemelisiniz diye uyarıda bulunuyor. Böylece ihtiyacımız olmayan ürünleri satın alma gereksinimimiz ortadan kalkmış oluyormuş. Benden söylemesi…

– Marketlerde ihtiyacımız olan ürünlerin olduğu reyonlara giderek, ihtiyacımız olan ürünlari alıp oyalanmadan kasaya yönelmek de hem zamanımızı hem de bütçemizi koruyan bir sistem.

– Özellikle gıda maddeleri olmak üzere, satın alacağımız ürünlerin son kullanma tarihlerini mutlaka kontrol etmemiz gerektiğini de hatırlatmadan geçemeyeceğim.

– Dondurulmuş gıda malzemeleri satın alırken, ürünün hem tarihini hem de ambalajını mutlaka kontrol etmemiz gerekiyor. Yırtık ya da delik ambalajlar, ürünün son kullanma tarihi gelmeden bozulmasına yol açabilir.

-Konserve, salça gibi ürünleri alırken cam kavanoz içinde satılanlar tercih edilmeli. Cam kavanozlar ürünleri diğerlerine göre daha sağlıklı muhafaza etme özelliğine sahip.

alışveriş yaparken dikkat

Sebze-meyve seçerken de ezik ve çürük olmamalarına özen göstermeli,  ürünlerden tüketeceğimiz kadar satın almalıyız.

Önemli Not :  Sebze-meyvelerinizi buzdolabında saklarken de plastik poşetlerinden çıkararak, sebze-meyve çekmecelerinde saklamanız, sebze-meyvelerinizin ömürlerini uzatacaktır.

alışveriş yaparken dikkat

Ürünlerin sergilendiği rafların temizliğini de alışverişlerimizde kriterlerimiz arasında bulundurmamız gerekiyor. Tozlu, kirli raflarda sergilenen ürünler sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Demek ki alışveriş çok da kolay bir iş değil. Aldığımız ürünleri ve seçtiğimiz marketi dikkatle incelemek, olası sağlık problemlerinin önlenmesinde ve bütçemizin korunmasında önemli rol oynuyor…

zp8497586rq