Mooda ve Son Trendler

Mevlana Müzesi Konya ( Mevlana Türbesi )

  • 21 Aralık 2011
  • Mevlana Müzesi Konya ( Mevlana Türbesi ) için yorumlar kapalı
  • 3.988 kez görüntülendi.
Mevlana Müzesi Konya ( Mevlana Türbesi )

Kültür turizmi açısından oldukça önemli yere sahip olan Mevlana Müzesindeki manevi huzuru herkesin yaşaması gerektiği düşünüyorum bizzat gidip gören biri olarak…Konya ilinde bulunan müze İstanbul ‘daki Topkapı Sarayından sonra 2. sırada ziyaret edilen ve gelir getiren müzesi imiş.. Mevlana Celaleddin-i Rumi yakın ailesinin ve kendisinin de türbesinin bulunduğu Mevlana Müzesi ( Mevlana Türbesi) 1926 yılından bu yana müze olarak hizmet vermektedir… Eskiden Mevlanın kullandığı dergahı olan müzenin alanı Gül Bahçesi ‘ninde kapladığı alanla birlikte 18.000 m²ye ulaşmıştır.

Hz. Mevlâna 1207 yılında Belh şehrinde dünyaya gelmiştir ve 1222 yılında Konya’ ya gelmiştir.. Babası öldüğünde Selçuklu Sarayının Gül Bahçe’sine defnedilmesiyle külliye haline gelen Mevlana Dergahı bugünki yerinde müze olarak ziyaretçilere hizmet vermektedir..
17 Aralık 1273 kendisi vefat ettiğinde de ise aynı yere babasının başucuna şimdiki Türbesinin bulunduğu yere defnedilmiştir
Herkesin birbirini anlamasını ve hoşgörü ile bakmasını engin anlayışın temeli sayan, ölüm gününü Allah ‘a kavuşma diye nitelendirdiği için her yıl Aralık ayında Şeb-i Aruz yani “düğün gecesi”.. Konya ‘da düzenlenen törenlerle vefatının yıl dönümü olarak kutlanmaktadır….
Dervişan kapısından giriş yapılan müzeye sağda ve olmak üzere bir çok derviş odası bulunmaktadır.. 2 odada sergilenen eşyalar orjinal olarak korunmaktadır, Tarihi Türk Halıları ve kumaşlarının sergilendiği bölümler diğer odalarda yer almaktadır..

Huzûr-ı Pîr (Türbe) salonunda ise … Mevlana ve Mevlana’ nın yakınları ve Mevlevi büyüklerinin mezarlarının bulunduğu bölüm vardır, gümüş kafesle ayrılan, gümüş eşikli yükselti üzerindedir Hz Mevlana, Üzerinde siyah atlas kaplı, sırmalı ve Kur-an ayetleri yazılı bir örtü örtülmüştür… Yanında babası ve oğlu yatmaktadır..
Vitrinler de bir çok değerli yazma eser, Mevlana, Şems ve Sultan Veled ‘ e ait giyim eşyaları, tesbihler, müzik aletleri, Mevlevi kültürünü yaşatan eşyalar bulunmaktadır..
Mescit kısmında ise bir çok değerli yazma eserler, Sakal-ı Şerif , Mevlana seccadesi, dergah eşyaları, değerli kilim ve seccade örnekleri ziyaretçiler tarafından görülebilmektedir….
Bahçede ise bir Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılan şadırvan serinlik verir ve birde selsebil bulunmaktadır..

Mevlânâ Celaleddin-i Rumi

Şeb-i Aruz Törenleri ve Mevlana nın Seccadesi

Şadırvan ve Selsebil Mevlana Müzesi Konya

Sakal-ı Şerif Mevlana Müzesi

Mevlana Müzesi Konya Türkiye Konya

Mevlana Müzesi Giriş