Mooda ve Son Trendler

Mutlu Olmak İçin

  • 22 Ağustos 2011
  • Mutlu Olmak İçin için yorumlar kapalı
  • 2.928 kez görüntülendi.
Mutlu Olmak İçin

Mutluluk

Mutluluk hepimizin hayat kaynağı. Belki de hayattaki amaçlarımız arasında ilk sıralarda geliyor…

Sevdiklerimize iyi dileklerde bulunurken hep “mutluluklar” dileriz öyle değil mi? Önce sağlıktır önemli önceliğimiz, sonra da mutluluk. Sağlığımız bozulunca doktorların, hastanelerin kapısını aşındırırız da mutluluğumuz bozulunca neler yaparız acaba?

İnsan olarak hep bir arayış içindeyiz. Bizi mutlu edecek unsurları hayat boyu kovalar dururuz. Bazen sevdiklerimizden gelir mutluluk, bazen paradan. Bazen küçük bir hediyeden gelir, bazen kocaman bir çikolatadan… Belli bazı kuralları yerine getirerek salgıladığımız bir hormonun varlığından bilim adamları uzun uzun bahsederler. Adına da “mutluluk hormonu” (seratonin) derler. Tv’deki sağlık programlarında sıkça duyarız bu adı. Bunun bazı kuralları var; sağlıklı beslenmek, düzenli uyku saatleri, düzenli spor yapmak vs,vs… Bu liste uzayıp gidiyor.

Peki mutluluk hormonu dışında, kişisel olarak mutlu olmak ve öyle yaşamak için yapabileceğimiz neler var? Ben küçük bir liste hazırladım, başucuma koydum. Her yeni gün listeme yeni maddeler ekliyorum ve listemdeki maddeleri sıkı sıkıya uygulamaya çalışıyorum. Benim küçük listemden de kopya çekerek siz de kendinize bir liste hazırlayın, uygulayın ve hayatınızı bugünden itibaren değiştirmek için adım atmaya başlayın..

– Sağlığınıza özen gösterin; dengeli beslenin, açık havada sık sık yürüyüş yapın, uyku saatlerinizi düzenleyin ve her gün erken kalkıp gün ışığından daha fazla faydalanın.

– Yaşadığınız ortamı sürekli temiz tutun ve havalandırın; sürekli oksijen akışı daha dinç olmanızı sağlayacak.

– Sabahları pencerenizi açıp yeni günden kocaman bir nefesi ciğerlerinize doldurun.

– Aynanın karşısına geçip, bugün ne kadar da güzel göründüğünüze uzun uzun bakın.

– Asla işinize ya da okulunuza ya da herhangi bir randevunuza geç kalmayın; yoksa strese girip mutsuz olursunuz.

– Sevdiklerinize kaliteli zaman ayırın; bu ister bir arkadaşınız olsun, ister eşiniz, ister sevgiliniz ya da çocuğunuz… Kim olursa olsun O’na sizin için ne kadar önemli olduğunu mutlaka hissettirin.

– Mutlaka bir bitki ya da ev hayvanı edinin ve O’na bir canlı olduğunu hiç unutmadan sevgiyle bakım yapın.

mutluluk

İçinizdeki çocuktan asla vazgeçmeyin 😉

– Daha sık iyilik yapın. Unutmayın ki mutlu olmanın yolu, mutlu etmekten geçer.

– Giyiminize özen gösterin; “çok pahalı mağazalardan, çok pahalı giysiler satın alın” anlamına gelmiyor bu. İçinde kendinizi iyi hissedeceğiniz giysileriniz olsun yeter.

– Küçük de olsa para biriktirin. Zor günleriniz için küçük yatırımlar size kendinizi güvende hissettirecektir.

– Başarılı olun; işinizde, okulunuzda ya da evinizde başarılı işler yapın ve bu başarılarınız için kendinizi mutlaka ödüllendirin. Mesela çok beğendiğiniz bir t-shirtü bir işi başardıktan sonra satın alın.

– Sevdiklerinizin özel günlerini hatırlayın; en azından telefon ederek onları kutlayın ve onları düşündüğünüzü hissettirin.

– Arkadaşlarınızla evinizde yemek ya da çay partileri tertip edin. Mutluluklarınızı onlarla paylaşın. Unutmayın mutluluk paylaştıkça büyüyen, çoğalan bir duygudur.

– Bedeninizle barışık olun; fazla kilolarınızla mücadele etmeye devam edin ama bedeninizi bugünden tezi yok daha çok sevmeye başlayın. Emin olun bunun için size minnettar olacak ve istediğiniz sonuçlara daha kısa sürede ulaşacaksınız.

– Cilt, saç ve tırnak bakımınızı asla ihmal etmeyin. Her zaman temiz görünün.

– Daha sık gülümseyin ve daha sık özür dileyin.

– Kendinize daha sık zaman ayırın.

– Yapmanız gereken işleri zamanında yapın, ertelemeyin. İşlerinizi planlayarak yaparsanız, kendinize ve sevdiklerinize ayıracak daha fazla zamanınız olacak.

– Hep çalışmak, koşturmak da olmaz arada bir kısa süreli tembellikler yapın. Bu sürelere sevdiğiniz bir içecek eşlik edebilir.

İşte bunlar benim mutluluk kaynaklarım. Zaman zaman bunları sizinle paylaşmaya devam edeceğim. Ama siz de, sizi mutlu edecek ruh haline hemen bürünmeye bakın.

Unutmayın… Hayat çok kısa ve mutlu olmayı hepimiz hak ediyoruz 🙂