Mooda ve Son Trendler

Çocuklarınız ve Siz / İletişim

  • 26 Ekim 2011
  • Çocuklarınız ve Siz / İletişim için yorumlar kapalı
  • 2.827 kez görüntülendi.
Çocuklarınız ve Siz / İletişim

Çocuklar en değerli varlıklarımızdır. Anne babalar hayatlarını çocuklarına adarlar.  Bütün anne babalar çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için ellerinden gelenin en iyisini büyük bir çaba göstererek yapmaya çalışırlar…

Çocuklarımız yaşamın  zorluklarıyla baş eden ve  ayakları üzerinde duran, özgür, yaratıcı, çalışkan, saygılı, kendine güveni tam, dürüst ve mutlu olduklarını görmek en büyük amacımızdır..  Başarılı ve düzgün bir kişiliğe sahip olmaları bizleri gururlandıran mutlulukların başında gelir..

Hayatın meşakkatli yollarında el ele tutuşur  ve çocuklarımız tek başlarına ayakta durmaya hazır oldukları zamana kadar bildiklerimizi öğretmeye çalışır, inançlarımızı aktarır ve yaşama nasıl meydan okuyacakları hususunda bildiklerimizi onlarla paylaşırız..

Yaptığınız her şey düşündüğünüz her şey inandığınız herş ey ve bütün davranışlar çocuğun yetişmesinin temelini oluşturur..  Bu nedenle anne babalar olarak yeryüzündeki en muhteşem göreve yani çocuklarımızı  gün gün biçimlendirme görevine sahip bireyleriz.. Çocuğunuz sizin bu tutumunuzu hissedecek, nasıl bir insan olacağının sizin için bir anlam taşıdığını bilecektir..

Ailenizi ve ihtiyaçlarını en iyi siz bilirsiniz, ne yapmanız gerektiğini de eğer yapamıyorum diyecekseniz de bir çok kaynaktan yardım alabilirsiniz  ve hekimlere başvurabilirsiniz unutmayın ki söz konusu olan çocuklarımız…

Öncelikle işe kendinizle barışık başlamak zorundasınız ki devamı gelsin, çocuklarımızla iyi bir iletişim içinde olmayı öğrenmekle başlayın ve onlara da öğretin..

Başarılı bir iletişimin temel koşulları şunlardır..

1- Çocuğunuza  saygı duymak, onun varlığını kabullenmek , değerli olduğunu hissettirmek, önemli bir birey konumuna getirmek, çocuğunuzu olduğu gibi benimsemek anlama gelir…

İletişimin belkide en önemli ögesi empati yapabilmektir, onun penceresinden bakıp ben olsaydı mı aklınıza getirip düşünüp öyle hareket etmektir. Karşılıklı kurulan bu duygu sizin ve çocuğunuzun  iletişiminizi güçlü kılmanın en iyi yollarından bir tanesidir..

Her zaman için gerçekçi ve doğal davranmak gereklidir..

İletişim sadece konuşma değil aynı zamanda da

Ne söyleyeceğini, ne zaman söyleyeceğini, nerede söylemenin daha uygun olacağına karar vermektir…

Fazla uzun cümleler kurmayıp kısa akılda kalacak biçimde özetlemeli yani olayı basite indirgemelisiniz, dinlenip dinlenmediğinizin farkında da olmalısınız..

Göz kontağı kurarak konuşabilmelisiniz..

Çocuğunuza kendine saygı duymayı da öğretiyor olacaksınız bu aşama da .. Çocuklardaki kendine saygı çok küçükken biçimlenmeye başlar ve gün gün oluşmaya devam eder.

Nihals~~