Mooda ve Son Trendler

Enerji Tasarrufu Alışkanlığı Edinelim

  • 03 Aralık 2011
  • Enerji Tasarrufu Alışkanlığı Edinelim için yorumlar kapalı
  • 3.353 kez görüntülendi.
Enerji Tasarrufu Alışkanlığı Edinelim

Bilinçsiz kullanılan teknolojik araçlar enerji sarfiyati demektir.  %25’e varan tasarruf sağlamak istiyorsanız size sunacağım önerilerilerle çevre ve bütçe dostu tasarruf yapmış olursunuz.

Günlük hayatta kullanırken dikkat etmeyip, alışkanlık halini alan, bir takım elektronik ev araçları biz farkında olmadan enerji canavarına dönüşüyor. Yıl boyu dikkat etmeden kullandığımız bu araçlar faturalarımızdaki harcamaların büyük bir kısmını oluşturmaktadır.

Hayatımızın bir parçası haline gelen çamaşır-bulaşık makinası, buzdolabı, mikro dalga, su ısıtıcı, televizyon artık lüks sayılmadıkları ve onlarsız  yapamadığımıza göre, en azından enerji tasarrufu açısından kendizi dizginleyebiliriz.

Rüzgar Tirübünü İle Elektrik Doğal Yoldan Elde Edilmektedir.

Güneş Enerjisi En Ekonomik Su Isıtma Yöntemidir Yaygınlaşması Sağlanmalı.

Tasarruflu Ampuller İle Yeşil Dünya Az  Tüketim

Bir kaç adımda alacağımız önlemlerle sağlanan kar inanın üst üste koyuldugunda hiç te azımsanmıyacak rakamlara varıyor bu önlemler. Çevre duyarlılığı açısından çok önem taşımaktadır.
1) Odadan ayrılırken kapatmayı alışkanlık haline getirin tv, lambalar, bilgisayar gibi cihazlar kapatın.
2) Tüm eletrikle çalışan makinalar bekleme konumundayken bile emektrik harcarlar,  şarj aletleride buna dahildir.
3) Oda içerisinde bulunan bitkiler nem ürettiklerinden dolayı klimaların kaliteli çalısmasını engeler.
4) Uzun süre açık tutulan buzdolabı yada sık sık açılıp kapatılması soğuk havanın sürekli dışarı kaçmasından dolayı fazla çalışmasına sebep olur. Ayrıca yiyeceklerde nem oluşturduklar için buzdolabının soğutmasını engellerler, bu yüzden ağızlarını kapalı saklayın.
5) Yıkama makinalarını tam doldurmadan çalıştırmayın. Enerjiye ilave atak çetecisi israfida yapmış olursunuz.
6) Uzun zamandır kullanılmakta olan tasarruflu ampullerin pahalı olmaları sizi yanıltmasın.  Uzun vadede kullanıldıkları için %75 daha az enerji harcadıklarından dolayı karınız olacaktır.
7) Isıtma yada soğutma için seçeceğiniz klimanızın kullanacagınız alanın metre karesine uygun büyüklükte olmasına dikkat edin. A plus enerji tüketimli klimaları tercih edin. Servisten kullanımıyla ilgili detaylı  bilgi alın, gereksiz yüklenmelerle çalıştırmaya başlamayın.
9) Isı kaybına sebep olan olası kaçakları önleyin. Pencere kapı gibi yerlerin kapalı  olup olmadıklarını kontrol edin ve sünger bant kullanımıyla enerji tasarrufunun en büyüğünü yapmış olursunuz.

Geri Dönüşüm En Büyük enerji Kazancımızdır.

Bu gibi gerekli önlemler hayat kurtarıcı sayılmalıdır.  Yıllık faturalarımızı dikkatli incelersek ne kadar doğru bir adım attığımızı anlarız.