Mooda ve Son Trendler

Cildinize İyi Davranın

  • 27 Şubat 2012
  • Cildinize İyi Davranın için yorumlar kapalı
  • 3.682 kez görüntülendi.
Cildinize İyi Davranın

SORU
Yaşlanmaya karşı almamız gereken temel önlemler nelerdir?

CEVAP

Yıllara meydan okuyabilmek adına size beş öneri:
1. GÜNEŞTEN KORUNUN: Güneşe karşı koruyucu ürününüzü sadece tatillerde değil 365 gün kullanmayı unutmayın.
2. YÜZ MASAJI YAPTIRIN: Bu yüz adalelerinde gözle görülür bir sıkılaşma sağlayacaktır.
3. SU İÇİN: Su içmek cildinizin nemsizliğini giderir, toksinleri atmanıza yardımcı olur ve cildiniz daha genç görünür.
4. UYUYUN: Düzenli uyku cildinize sağlıklı görünüm katar. Ayrıca yatmadan önce kullanacağınız gece kremi ile cildiniz kendini yeniler.
5. ÖNLEYİN: Cildinizi yaşlandıran dış etkenlere ve serbest radikallere karşı sizi savunacak, yaşlanmayı engelleyecek ürünler tercih edin. Özellikle antioksidanlar, cildin kendini koruma mekanizmasını hızlandırarak, serbest radikallerin nötralizasyonunu sağlar..

SORU
Estetik ameliyatlar ve yüz estetiği hakkında ne düşünüyorsunuz?

CEVAP

Estetik ameliyatlar Amerika ve Avrupa’da son yıllarda inanılmaz bir artış gösterdiği ve insanların artık daha kalıcı çözümleri tercih ettikleri bir gerçek. Ancak ben estetiğin daha çok fizyolojik değişiklikler için gerekli olduğunu, cildin sağlıklı görünümünün korunması için ve düzenli bakımların yeterli olduğunu düşünüyorum. Bence insan kendisiyle barışık olmalı ve kendini nasıl iyi hissediyorsa öyle davranmalı. Zamanın getirdiği izleri deneyim ve olgunluk belirtisi olarak görüyorum. Ama burada bir kabullenme söz konusu değil; cilt bakımı hiç ihmal edilmemeli, beslenmeye ve hayat tarzına çok dikkat edilmeli. Zaten bu temel önemleri alan insanlar genellikle olduğundan genç hissederler ve görünürler. Zamana karşı koymak mümkün değil, ama bu zamanın doğurduğu hasarı geriye çeviremeyeceğimiz anlamına gelmiyor…

SORU
Son zamanlarda cildimde bazı koyu lekeler oluştu, bu lekelere ne sebep olur?

CEVAP

Bu lekelere genelde hiperpigmentasyon olarak adlandırılan aşırı melanin üretimi sebep olur. Cilde doğal rengini veren doğal bir pigment olan melaninin temel görevi güneş ışınlarını emerek, vücudu güneşten gelen zararlı ışınlara karşı korumaktır. Ancak çok fazla güneş ışınına maruz kalındığında, hormonal değişikliklerde veya akne gibi cilt problemleriyle karşılaştığında cilt aşırı melanin üretimi gerçekleştirir. Normal seviyedeki melanin cilt için koruyucu bir etmenken, aşırı melanin vücudun bu iç ve dış hasarlara karşı bir tepkisidir. Bu nedenle aşırı melanin üretimi neredeyse her zaman istenmeyen kahverengi lekelere vs. sebep olan kümeleşmelere sebep olan anormal bir durumdur ve düzeltilmesi gerekir.