Mooda ve Son Trendler

Eldiven Lif Anlatımlı Yapılışı ve Modelleri

  • 22 Ağustos 2012
  • Eldiven Lif Anlatımlı Yapılışı ve Modelleri için yorumlar kapalı
  • 64.229 kez görüntülendi.

Bugün sizler için eldiven lif yapım aşamalarından oluşan bir dosya hazırladık.

1. aşama: 8 zincir çekerek bir halka oluşturuyoruz.

2. aşama: yaptığımız halkanın içine 6 adet fıstık yapıyoruz. Daire tamamlandığında yatay olarak yanyana 6 adet fıstık olacak.

3. aşama: bir adet fıstık yaparak bir üst sırayı oluşturmaya başlıyoruz. Lif yapar gibi üç fıstığı birlikte kapatarak devam ediyoruz. Arttırma ya da eksiltme yapmıyoruz. Sıra tamamlandığında yine yatay 6 fıstık olması gerekiyor.

4. aşama: bu şekilde 4 sıra yaparak baş parmağı tamamlıyoruz.

5. aşama: bütün parmakları aynı şekilde oluşturuyoruz. İşaret parmağı 5 sıra, orta parmak 6 sıra, yüzük parmağı 5 sıra, serçe parmak 4 sıra örülecek.

Fotoğrafların büyük hallerini görebilmek için lütfen küçük fotoğrafların üzerine tıklayın.

6. aşama: şimdi parmakları birleştireceğiz. Serçe parmaktan başlayıp 3 yatay fıstık yaptıktan sonra birinci fıstığı yapıyoruz.

7. aşama: 2. fıstığı birinci ve ikinci parmaklara birlikte batarak yapıyoruz. Üçüncü fıstığı ikinci parmağa yapıp üç fıstığı birlikte kapatıyoruz.

8. aşama: dört parmağı da bu şekilde birleştiriyoruz.

9. aşama: dönüşte de parmakları aynı şekilde birleştiriyoruz. Sıra tamamlandığında yatay fıstık sayısı 24 olacak. Bir sonraki sırada fıstık sayısını 22 ye düşürüyoruz. Bunu 3 fıstığı beraber almak yerine 4 fıstığı birleştirerek yapabilirsiniz.

10. aşama: bir sonraki sırada elinizin büyüklüğüne göre aynı sayıyla devam edebilir ya da fıstık sayısını eksiltebilirsiniz. Toplam 3 sıra ördükten sonra baş parmağı diğer parmaklar gibi birleştiriyoruz.

11. aşama: Başparmağı birleştirdikten sonra yine elinizin büyüklüğüne göre fıstık sayılarını eksilterek devam ediyoruz. 4 ya da 5 sıra daha örerek en ucuna oya ekleyerek eldiven lifimizi tamamlıyoruz.

Eldiven lifi istediğiniz şekilde süsleyerek örebilirsiniz. Fikir almanız açısından birkaç eldiven lif örneğini de sizin için dosyamıza ekledik.  Yapım aşamasında çiçekler ekleyebilir, parmak uçlarını farklı renkte örebilirsiniz.Parlak boncuklar ve kurdelelerle yüzük ya da bilezikler yapabilirsiniz.